Čím jsou pro mne knihy

1. února 2015 v 21:28 | LiPo |  Úvahy a názory
Čtu. Nevím, jestli zrovna hodně nebo málo, ale každopádně rád. Zvlášť když jsem v té správné náladě, ve které si text nejlíp vychutnám. Dnes se ovšem nechystám mluvit o literatuře, nýbrž o knihách.Možná vás to zarazilo a říkáte si, že je to přece to stejné. Že literatura rovná se knihy. Nemyslím si, že je to pravda. Pod slovem "literatura" si představím samotný text, zatímco pod slovem "kniha" si představím formu, tu "schránku", ve které je text vložen. A od tohoto předpokladu se odvíjí i můj přístup ke knihám.

Ve svém pokoji mám poliček s knihami hned několik, přičemž jedna z nich mi slouží jako určitá výstavní knihovna. Z ní jsem odsunul do jiných poliček veškeré knihy dětské a populární literatury a postupně ji vyplňuji svou oblíbenou klasikou, kterou si nakupuji sám ze svých peněz. Nikdy si nekupuji knihy, jejichž obsah dopředu neznám - už při koupi si vždycky musím být jistý tím, že se mi text líbí. I to, že si knihu vyberu a koupím sám, je pro mě důležité, protože jsem zvyklý si ji v knihkupectví napřed pokaždé pořádně prohlédnout a prolistovat. K tomu, abych si knihu pořídil, totiž nestačí jen to, že se mi líbí její obsah - musí se mi líbit i kniha samotná. Záleží mi například na tom, jakým písmem je kniha vysázena, zda má či nemá ilustrace (případně jaké), jestli má či nemá předmluvu nebo doslov (a jaký je jejich obsah), jakou má vazbu a podobně. Důležité je pro mě i to, jaký má kniha formát - a tedy jestli do knihovny správně zapadne či nikoliv. Nejen text v knize, ale i knihu samu totiž vnímám jako svébytné umělecké dílo.

Při kupování knih se mi často stává, že nemůžu sehnat některé literární dílo v takové knižní formě, jaká by se mi líbila. V takovém případě si zkrátka knížku nekoupím a pokud dostanu chuť si toto dílo znovu přečíst, prostě znovu zajdu do knihovny. Knihy si tedy vlastně nekupuji kvůli jejich obsahu, ale kvůli nim samotným.

Čtečku elektronických "knih" nemám a "knihy" ve formátu pdf neuznávám. Pokud jste můj článek jen neprolétli letmo očima, jistě víte, proč slovo "kniha" dávám v tomto případě do uvozovek - cokoliv elektronického pro mě totiž nikdy knihou nebude, neboť je to ochuzeno o mnohé vlastnosti, které podle mého názoru dělají knihu skutečně knihou. To bych uvedl jako důvod toho, proč e-knihy nikdy nemohou dokázat skutečné knihy nahradit.

Téměř na závěr bych snad ještě mohl dodat, že nové knihy taky hrozně rád očichávám - miluji totiž vůni tiskařské černě. Touto "úchylkou" však jistě netrpím sám.

A co vy a knihy? Jaký vy k nim máte vztah? Jakým způsobem o nich přemýšlíte?
Těším se na případné komentáře.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Holoubek Holoubek | E-mail | Web | 2. února 2015 v 15:39 | Reagovat

Čím je básni rým,
čím je písni sloka,
tím je právě tím
pro mne Kola-Loka,
tím je právě tím
pro mne Kola-Loka!

Souhlasím. Miluji knihy, zvláště ty, které mají zažloutlé stránky. :)

2 chudobka1970 chudobka1970 | Web | 11. března 2015 v 0:43 | Reagovat

Mám ráda příběhy vyprávěné v knihách. Knihy si půjčuji v knihovně, jsou docela drahé. Ale moje rodina ví a tak je občas dostanu jako dárek :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Nechť každý ten, kdo opováží se z tohoto blogu cokoli okopírovati, trpce zpytuje svědomí své, neb strašlivé útrapy jej neminou! Rovněž tak reklamy psáti zde zakázáno jest, pročež taková stvoření drzá, rozumem chudá, náležitý trest zajisté postihne!